AGORA członków polskich SM ( i nie tylko)

Heraklit, a prezesi.

Od tysięcy lat jest znana prawda sformułowana przez Heraklita z Efezu:

“Nie da się dwa razy wejść do tej samej rzeki”

Prawda prosta, jasna i oczywista. Jednak nie dla “lobby prezesowskiego” z polskich SM.

Screenshot_4

Teraz drugi raz próbują tego samego “numeru”, który już raz popełnili.

W maju 2011 roku to “lobby” pod “światłym” przywództwem TW “Antoni” – Alfreda Domagalskiego i “plagiatowego dochtóra” Jerzego Jankowskiego “wymodziło” i rozesłała do wszystkich SM następujące pismo:

Screenshot_1Minęło kilka lat i to samo gremium występuje z podobnym w treści pismem-atakiem.

Tym razem “firmuje” go tylko sam “dochtór” Jankowski (bo TW “Antek” odszedł), oraz T. Jórdeczka.

JankowskiJórdeczkaDwa orły”

Całość tego pisma jest tutaj:Screenshot_2

Całość jest tutaj:

Pismo ZRSMRP z dn.15.02.2017r. str 2 ,   Pismo ZRSMRP z dn.15.02.2017r. str 3 ,   Pismo ZRSMRP z dn.15.02.2017r. str 4

A tak wygląda “zakończenie” tego elaboratu pełnego przekłamań i hucpy:

Screenshot_3Ta hucpa, te przekłamania, zaczynają się już od drugiego zdania na pierwszej stroni i ciągną się przez wszystkie cztery. Rozbierzmy więc “na czynniki pierwsze” stwierdzenia zawarte zarówno w całości pisma, jak i w tym jego podsumowaniu. A wtedy mamy jasno jak “na dłoni”, że:

 1. “Ograniczenie samorządności i dyskryminację” – to wprowadzenie obowiązkowej kadencyjności dla członków organów SM; realne, a nie “papierowe” kary dla członków tych organów za nie przestrzeganie praw członków SM. To także zakaz lustrowania “kolesiowskiego”.
 2. Bardzo, bardzo znacząco “ogranicza” prawa członków SM ten projekt. No bo kto to widział, żeby to nie PRACOWNIK NAJEMNY decydował o tym jakie informacje, jakie wiadomości będzie mógł uzyskać WŁAŚCICIEL, czy jego uprawniony reprezentant jakim jest członek Rady Nadzorczej o swoim majątku i tym jak jest zarządzany.
 3. Wprowadzenia zasady, że powyżej pewnego pułapu procentowego PRYWATNA WŁASNOŚĆ BĘDZIE TRAKTOWANA TAK JAK TO OKREŚLA KONSTYTUCJA, w sposób oczywisty jest dla tego gremium zamachem na ICH WŁASNOŚĆ.
 4. Obowiązek udzielania informacji, transparentność w działaniu dla WŁAŚCICIELI MAJĄTKU SM, w sposób oczywisty sparaliżuje pracę SM, no bo jak to może być, żeby pracownicy najemni tłumaczyli się z swoich działań WŁAŚCICIELOWI.
 5. Podobnie z wyborem członków organów SM – KTO TO WIDZIAŁ, ŻEBY PRACODAWCA SAM WYBIERAŁ TEGO KOMU CHCE POWIERZYĆ W ZARZĄD SWÓJ MAJĄTEK. Zgroza panie, zgroza.
 6. Dwa pozostałe punkty, to taka “nowomowa na okrągło” tych starych wyjadaczy. Mają w tym wprawę, bo przecież znakomita większość z nich prezesuje zarządom, lub działa w organach samorządu spółdzielczego, jeszcze od czasów słusznie minionego systemu. Wystarczy wspomnieć. że na 100 członków KRS, 90 z nich to prezesi zarządów spółdzielni, pełniący tą funkcję od dziesięcioleci i mający wiedzę jak “siać propagandę”wyniesioną jeszcze z WUML-u.

Jest jednak pewna rzecz, której NIE ODWAŻYLI SIĘ zaatakować, a mianowicie, że projekt

NADAJE PODMIOTOWOŚĆ PRAWNĄ KAŻDEMU CZŁONKOWI SM !

**********************************************

Panie Jankowski, Jórdeczka, Grodzki & consortes!

W piśmie przywołanym na początku wpisu apelowaliście do prezesów zarządów o wpłaty ” po minimum 1000 złotych”, na fundusz do “obrony spółdzielczości i przygotowania projektu ustawy o spółdzielczości”.Jak doniosły nam “zaprzyjaźnione wiewiórki”

ZEBRALIŚCIE COŚ PONAD 9 000 000 ZŁOTYCH.

NO TO GDZIE JEST TA USTAWA, CZY JEJ PROJEKT?

CO SIĘ STAŁO Z TYMI PIENIĘDZMI, WYDARTYMI OD CZŁONKÓW SPÓŁDZIELNI PRZEZ PREZESÓW?

Wojskowa “AMBA” buszowała po tych Waszych biurach i te pieniądze się znikły?

I za Bareją można powiedzieć: ” I co nam zrobicie”?

33 Responses to “Heraklit, a prezesi.

 1. Emma102

  A tak prezesi MSM Energetyka – posłusznie wykonując polecenie Jankowskiego, reklamują niezwykle owocną działalność ZRSMRP. Wykaz drobiazgowy, po prostu mrówcze zestawienie wiekopomnych zasług, żeby świat zobaczył jak potężną robotę wykonali przywódcy z Jasnej (ze swoją liczną zgrają ): https://www.msmenergetyka.pl/filesN/StrGlowna/Aktualnosci/files/Informacje_ZRSM_RP_04.2017.php

 2. Emma102

  Spółdzielczy dyktator goni resztkami. Już nawet nie zamieścił tytułu plagiatora pod swoją opinią do marszałka Kuchcińskiego. Tak się trapi biedaczek, że społeczny projekt /druk 1268 – stanowi „ … zamach na majątek członków spółdzielni” !!! Jego troska jak widać pomieszała mu wszystkie wartości, żeby nie powiedzieć zmysły.

  • Inzynier

   Co do samego projektu… to tak czytam i czytam i nie widze pewnych kwestii. Otoz jest mowa o rozliczeniu funduszu remontowego i przelaniu srodkow na konto wspolnoty. ale…
   – w jakim terminie
   – co w przypadku niesplaconego kredytu zaciagnietego na remonty tej nieruchomości. Niestety ale to rozliczenie musi dzialac w dwie strony.
   Poprawcie mnie prosze jesli nie doczytalem.

 3. TEMIDA

  Żyjemy. Przydałoby się trochę zresetować. Ale nadal dłubiemy przy wniesionych przez Was poprawkach. Do środy mamy termin.

  Ps. Jankowski chce się spotkać z Posłem Sachajko, żeby negocjować. Termin spotkania nie został jeszcze uzgodniony. Pan Poseł chce, żeby mu towarzyszyło dwóch naszych ludzi.

  • Endriu

   Mam nadzieję, że poseł będzie miał wsparcie osób merytorycznie kompetentnych. Dyskusja ma być rzeczowa, nie górnolotne gwiazdorzenie.

   J. Jankowski ma tam reprezentować związek rewizyjny czy KRS? Może obydwa gremia łącznie?

  • Inzynier

   Zaraz zaraz… skoro Jankowski chce negocjowac to musi mieć cynk od swojego ziomka Smolinskiego ze powazne zmiany sa nieuniknione ;D tak to z nadzieja odczytuje.

   • Endriu

    Zatem Pan poseł może dopytać, jakie instytucje waść reprezentuje.

   • Petarda

    Inżynier, cynk to daje P. Jankowski, P. Smolińskiemu. Tak się działo wcześniej ( P. Budka, P. Szmit tzw. POPiS )
    Żeby prezesi mogli swobodnie “obrabiać poletka”
    zgodnie z słowami P. P. G. Masłowskiej
    “JESZCZE PREZESI BĘDĄ NAM DZIĘKOWALI”.
    Dlatego nasze powodzenie widzimy w “odpaleniu” drugiego orła – plagiata.
    A także wyeliminowanie żołnierzy P. Domagalskiego
    ( P. Grodzkiego ) oraz P. Jankowskiego Z MARKETU NA WIEJSKIEJ!

  • Inzynier

   Może ktoś podrzucić link do procesu legislacyjnego “naszego” projektu? Nie wiem czemu nie mogę znalezć.

  • Petarda

   Pójdę “pogwiazdorzę”.
   Panie Jerzy Jankowski – niech Bóg ma Pana w swojej opiece. Odspawamy od koryta bez kontroli, Pana i tych Pańskich “chuliganów”.
   Za tych sprofanowanych, okradanych, zaszczuwanych, nieinformowanych – niewolników. Za Pana butę, kłamstwa, arogancję, lekceważenie i niedopełnianie obowiązków.

   Proszę Państwa, naczelny lustrator, najwyższa władza i jego żołnierze nie zauważają takich drobnostek jak ponad 44150000 zł. wolnych środków w banku w 2011 r. SM “Jaroty” w Olsztynie. CO TO ZA KASA? Czyjego złodzieja?
   JAK ZA DŁUG PARĘ TYSIĘCY ZŁ. POZBAWIAJĄ CZŁONKOSTWA, wzrasta opłata eksploatacyjna, sąd, komornik i eksmisja? Kto zajmuje mieszkanko spółdzielcy, który za towar zapłacił? Nie takie cele przy zakładaniu spółdzielni.

   Kogo kosztem takie wzbogacenie?
   Pieniądze w BOŚ na ponad 10%, roczne odsetki 4523000 zł. Dlaczego właściciele o tym nie wiedzą nie są informowani.
   Lustracja była, dawno zakończona o tym brak wiadomości na stronach internetu i w gazetce “Jaroty”.
   Ile pieniędzy zgromadzili do dzisiaj dopisując co rok odsetki lub na co zużyli?
   Jak “chomikują” na procencie to do dzisiaj mają ok. 60 mln. zł. ???

 4. Emma102

  Szelpon – doskonały link zamieściłeś. Grozą wieje coraz bardziej – ostatnio nasiliła się gdzie tylko mogła, spółdzielcza natarczywa propaganda. MSM Energetyka w zarządowym fałsz-pisemku M6 ( ponad 20 tys egz. cyklicznie wkładanych do skrzynek na listy) zamieściła taki oto tekst pt. NIE ZMARNOWAĆ SZANSY (- pochodzący z gazety „Kurier – Informator spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych” ) . Poniżej cytuję co bardziej sugestywne fragmenty:
  „(…) Zdaniem J. Jankowskiego przew. ZOKRS, w tzw. Planie Morawieckiego miejsce dla spółdzielczości jest, choć głośno o tym się nie mówi. Trudno bowiem wyobrazić sobie odrodzenie kapitału polskiego bez udziału banków spółdzielczych, czy budowę mieszkań lokatorskich bez udziału spółdzielni mieszkaniowych. (…) Podczas obrad VI Kongresu Spółdzielczości wskazywano, że 2017 rok może być przełomowy dla spółdzielczości mieszkaniowej, pod warunkiem stworzenia silnego lobby spółdzielczego i promocji ruchu spółdzielczego. (…) Władze KRS powinny działać bardziej zdecydowanie, atakować ministrów i parlamentarzystów i nie prosić, a żądać rozwiązywania problemów.(…) … spółdzielczość mieszkaniowa, która przetrwała niejeden kryzys gospodarczy, zachowała swoją tożsamość w czasie okupacji hitlerowskiej, nie potrafiła się zorganizować i nie stworzyła własnej, silnej reprezentacji, która by ją promowała i popierała. Najwyższy czas to zmienić, a grunt do tych zmian jest podatny.(…) Przew. J. Jankowski zaprosił wszystkich delegatów do złożenia podpisów pod listem do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, do premier Beaty Szydło oraz do parlamentarzystów w sprawie uwzględnienia spółdzielni w narodowym programie rozwoju gospodarczego. etc (…)”
  Trudno sobie wyobrazić bardziej bezczelnego i nachalnego przekręcania rzeczywistego obrazu spółdzielczych wartości. No cóż, cel uświęca środki.

  • Inzynier

   Maja olbrzymie srodki na szerzenie takiej propagandy. Pytanie tylko czy do Pisowcow dotrze takze prawdziwa wersja rzeczywistosci i czy wezma ja pod uwage. Czy wybiorą kaske od Jankowskiego.

 5. szelpon

  Tak w Żyrardowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zachęcają do zbierania podpisów
  https://www.zsm.net.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=989&Itemid=336

  • Petarda

   Czy mamy do czynienia z tępymi, zakutymi łbami, spasionymi kocurami na krzywdzie właściciela?
   Nie! To są prawdziwi gangsterzy, członkowie Mafii SMRP
   Mamy dowody na powiązania z najwyższymi władzami w Polin.

   Kanalie! Kłamczuchy uczniowie tw, SB-ka, kapusia PSL i plagiata SLD.
   Odpadniecie od darmowych bez kontroli koryt
   – Z USTAWY.
   I ZA DWA I PÓŁ ROKU, WSZYSTKO SIĘ ZMIENI.

 6. Petarda

  Mamy wielką szansę na powodzenie naszego “budzika” d. 1268, złożonego w sejmie na naszą prośbę przez Kukiz’15, który obudził wszystkich. Takie było jego zadanie.

  ŻADEN “CHULIGAN” PARTIOKRATA NIE CHCIAŁ TEGO ZROBIĆ. DLACZEGO? BO WÓDZ NIE KAZAŁ!
  Posłowie, senatorzy w szoku, zrobią wszystko bo spółdzielcy sami sobie napisali d.1268 i jak się okazało
  ONI SĄ NAM NIEPOTRZEBNI! Zredukować do 1/2 darmozjadów, leniuchów. Przydałoby się sprawdzenie, ile mają w posiadaniu “dóbr” – mieszkanek dla swojaków, czy z odzysku i in.
  Czy, zdrajcy spółdzielców polskich – za darmo służą prezesom od ponad 26 lat?

  PiS ma swój czas na rehabilitację po zdradzie nas w 2007 r. kiedy to do “obróbki” dostał Skoki. Teraz powinni do procedowania naszego projektu wytypować posłów, nowych nieskorumpowanych i nieskompromitowanych, którzy są pierwszą kadencję w sejmie.
  W przeciwnym razie stara gwardia, Panów Domagalskiego i Jankowskiego wspierana ich żołnierzem P. Smolińskim PO RAZ KOLEJNY NASZE DOBRE ROZWIĄZANIA WRZUCI DO ZAMRAŻARKI. BANDZIOROM CZŁONKOM AFERY AMBER SPÓŁDZIELNIE MIESZKANIOWE, WSI PRO CIVILI KOMOROWSKI I SPÓŁKA – MÓWIMY WON!

  Tak samo jak złodziej nie może sądzić. Poseł zdrajca nie może procedować uczciwego Prawa Spółdzielczego!
  Dlaczego? Bo nie możemy dopuścić żeby następne pokolenie wyszkolone przez P. Domagalskiego “Tak macie kłamać ludziom…” OBRABIAŁO WNUKÓW SPÓŁDZIELCÓW. I TAK BEZ KOŃCA?

  W poprzedniej kadencji 60 posłów poparło w TK, projekt P. Poseł L. Staroń, 400 zdrajców reprezentował za kasę z budżetu ( Marszałek Sejmu P. Sikorski )

 7. wald13

  Bezczelność takich tak zwanych prezesów, obecnie jest już tak porażająca, że aż razi w oczy. I co? I nico!! POPiS-kiwania wydawane przez “przyjaciela” spółdzielców – viceministra Smolińskiego zmierzające do poparcia jego przyjaciół z Krajowej Rady Spółdzielczej i Związku Rewizyjnego. Całe szczęście że jest poseł Kukiz’15 Sachajko z oddaniem walczący o zmianę prawa spółdzielczego. Zmianę prawa której tak boją się tak zwani prezesi. Zbierają ogromne pieniądze ze spółdzielni mieszkaniowych. Ciekawe ile z pieniędzy od podległych prezesów spółdzielni mieszkaniowych (a tak naprawdę to z naszych opłat za mieszkania) trafi do kas POPiS-u.

 8. Czarek Meszyński

  Te dwa listy do prezesów, świadczą wybitnie jak najwyższe organy samorządu spółdzielczego odeszły od zasad sformułowanych w 1844 r. przez tkaczy z Rochdale w Anglii, kiedy to powołali do życia pierwszą na świecie Spółdzielnię Sprawiedliwych.

  Na często zadawane pytanie przez dziennikarzy:
  likwidować czy reformować spółdzielnie mieszkaniowe?

  Moja odpowiedź brzmi: TAK reformować, ale pamiętać należy, że ryba psuje się od głowy. W związku z tym KRS i związki rewizyjne należy zlikwidować.

  Na ich miejsce powołać należy:
  PRS – Polska Rada Spółdzielcza – członków Zgromadzenia Ogólnego i Zarządu wybierani byliby przez członków spółdzielni w spółdzielczych powszechnych wyborach lub przez demokratycznie wybranych delegatów na Kongres.

  KNS – Komisja Nadzoru Spółdzielczego – organ niezależny nadzorowany przez państwo. Tak jest w Niemczech i Austrii.
  Spółdzielnie wpłacałyby składki do KNS, a lustratorzy/rewidenci byliby opłacani przez KNS i prezes by nie miał bezpośredniego wpływu na nich.
  Ponosili by odpowiedzialność karną za poświadczenie nieprawdy w protokołach.

  • Anastazja

   Dwa razy “TAK”.
   1.Jestem za skopiowaniem niemieckiego wzorca i stworzeniem Komisji Nadzoru Spółdzielczego.
   2.Demokratycznie wybierana Polska Rada Spółdzielcza nie powinna mieć w swoim składzie spółdzielczych pracowników najemnych (w tym członków zarządów).

   • Endriu

    Brawo, brawo, brawo!
    KNS jako organ państwowy, ze specjalistami o statusie służby cywilnej.
    Bazą może być część orlego budynku,po likwidacji obecnie zagnieżdżonych tam struktur.
    Pomysł nie pierwszy raz padł na konferencji w sali kolumnowej. Teraz ożywiony wraca do obiegu. Dyskusyjnego.

   • Endriu

    Uzupełnienie.
    Do sensownego, rzetelnego likwidowania czap z Jasnej 1 wraz z całym majątkiem. Potem uczciwie zagospodarowanym.
    Może przy okazji wyjdą paskudne machloje i bajzel, jak w padającej pobliskiej Sm “Śródmiejska”?

 9. Anastazja

  Ciekawe kiedy dotrzemy do informacji czy w 2011 roku oberprezesi zebrali na “Fundusz Obrony Spółdzielczości” tylko 9 mln złotych z naszych pieniędzy, czy może jeszcze więcej? I czy dowiemy się, jak te pieniądze zostały rozdysponowane? W każdym razie rozumiem, że tamta zrzutka była wyrazem “solidaryzmu spółdzielczego”. 🙁 Szkoda, że byłam w 2011 r. solidarna nieświadomie, chciałabym sama móc zdecydować, czy chcę być solidarna z oberprezesami. A może coś się z tych 9 mln jeszcze uchowało, leży na lokacie i nie potrzebna będzie kolejna zrzutka z naszego?

  • Czarek Meszyński

   OBERPREZES – świetny termin 🙂

  • Iga

   Kapitalny termin:) Pieniądze pewnie dawno wyparowały, bo w takich rękach nabierają właściwości eterycznych. Niektóre spółdzielnie były hojniejsze od oczekiwań Jankowskiego i wpłacały kwoty wyższe np. 3000zł.

  • TEMIDA

   Z tych środków zorganizowany został m.in. Zjazd „spółdzielców” w Sali Kongresowej Pałacu Kultury jako wyraz protestu przeciwko zmianom ustawowym proponowanym przez projekt posłanki Staroń. W Zjeździe uczestniczyli notable europejskiej spółdzielczości. Prezesi zwieźli autokarami do Warszawy swoich żołnierzy z całego kraju. Pod Pałacem Kultury protestował przeciwko Zjazdowi Krajowy Związek Lokatorów i Spółdzielców. Usiłowałam zorganizować wsparcie naszego stowarzyszenia dla inicjatywy KZliS-u. Nie udało mi się zebrać odpowiedniej grupy chętnych na pokrycie kosztów autokaru. Koszt podróży wynosił wtedy 60 zł od osoby i członkowie naszego stowarzyszenia mieli go pokryć z własnej kieszeni.

  • szelpon

   Pewnie były na lokacie w SKOK -Wołomin !!!

  • Ben

   A część chyba leży na koncie prokuratora rejonowego w Warszawie, który uwalił śledztwo. KZLiS i SOS Płock złożyły zawiadomienie o możliwości popełniania przestępstwa przez funkcyjnych z KRS-u bo pieniądze były zbierane bez zgody walnych.

  • TEMIDA

   Zażalenie z dnia 01.12.2011r. wystosowane przez SOS Płock i KZLiS na odmowę wszczęcia śledztwa:
   http://temidacontrasm.info/wp-content/uploads/2012/07/ZA%C5%BBALENIE-na-odmow%C4%99-wszcz%C4%99cia-%C5%9Bledztwa-.pdf

   • szelpon

    Chyba teraz trzeba sprawdzić gdzie pracuje prokurator Anna Karbowska oraz czy nie posiada czasem mieszkanka w SM. Ta sprawa chodziła, wracała potem gdzieś pod czyimś dywanem lądowała. Skoro znana jest sygnatura akt to może należy dopytać obecnego Prokuratora Generalnego gdzie i kto ją zakopał ? Pani Senator Lidia też zna ten temat, może będzie mogła zgłosić zapytanie ? Posłowie obecnej kadencji też mają drogę otwartą do sprawdzenia sprawy. Jak się mylę to mnie poprawcie lub podajcie inne rozwiązanie tego przekrętu ???

  • Petarda

   Pierwsze posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej NPS 23.05.13 r. gdzie tw, SB-ek, kapuś P. A. Domagalski SLD, kolega P. Komorowskiego WSI pro civili, kłamał – wytknęłam mu to na następnej komisji 28.05.13 r. Miliony kasy FUNDUSZ PROMOCJI właścicieli, wpłacone przez prezesów i nie ma kontroli nad tym, bo mogą cały czas wpływać.
   Za dług 3 tys. zł. pozbawiają członkostwa, wzrasta opłata, sąd, komornik, eksmisja. A mieszkanko z odzysku dla swojaka? Prezes Domagalski nic nie wie, bo po co? Nie wie nawet, ile zarabia i dowodził ponad 20 lat 400 mld. budżetem – bez kontroli.
   KN NPS 23.05 13 r.
   Przewodniczący poseł Marek Gos (PSL):
   Dziękuję, panie prezesie. Mam takie pytanie, czy panie i panowie posłowie mają jakieś pytania do naszego prelegenta, naszego gościa? Pani przewodnicząca Staroń, bardzo proszę.
   Poseł Lidia Staroń (PO):
   Panie prezesie, chciałam zadać kilka pytań. Przede wszystkim chciałam się dowiedzieć, na pewno pan będzie zorientowany, ile kongresów (weźmy ostatnie dwa lata 2012 i 2013 r.) ile kongresów, konferencji, związków rewizyjnych Krajowej Rady Spółdzielczej było poświęconych zmianom w prawie? To jakby pierwsze pytanie. Zmianie w nowym prawie, czyli właściwe rok 2011, 2012 i 2013. Czy pan ma wiedzę, tak? Dalej. Jaki był koszt organizacji tych przedsięwzięć? Kolejna rzecz. Czy wystąpiliście państwo z apelem do wszystkich spółdzielni w Polsce, Krajowa Rada Spółdzielcza wystąpiła z takim apelem o wpłatę przez określone podmioty, przez wszystkie spółdzielnie. Oczywiście,
   spółdzielcy są w posiadaniu tego apelu o wpłaty na rzecz jakby, tam dokładnie napisano, już nie pamiętam, zwalczania, czy walki z tym nowym prawem. Chciałabym się dowiedzieć. O to wtedy wstępowała Krajowa Rada Spółdzielcza. Jaka wielkość finansów, że tak powiem, dotarła do was? Jakie było ich przeznaczenie? Ja tylko znam te jakieś artykuły
   zamieszczane w gazetach, ale to jakieś inne było jeszcze przeznaczenie. Jaki jest to rząd wielkości?
   Reprezentuje pan Krajową Radę Spółdzielczą. Chciałabym dowiedzieć się, Krajowa Rada Spółdzielcza to są prezesi spółdzielni, jaka jest liczba prezesów spółdzielni? Wiem, że pan nie jest prezesem spółdzielni, ale chciałabym dowiedzieć się, czy pozostali członkowie
   są prezesami spółdzielni. Może to tyle w tym momencie. Dziękuję.
   Przewodniczący poseł Marek Gos (PSL):
   Bardzo proszę panie prezesie o zabranie głosu.
   Prezes zarządu KRS Alfred Domagalski:
   Dziękuję bardzo. Postaram się odpowiedzieć to, co wiem na ten temat, jeśli chodzi o kongresy, konferencje, poświęcone zmianom w prawie. W 1990 r. mieliśmy dużą konferencję naukową poświęconą, z okazji rocznicy uchwalenia prawa spółdzielczego w 1920 r. Ona była zorganizowana u nas w sali konferencyjnej. Wydaje mi się, że była to taka poważna sprawa.
   Poseł Lidia Staroń (PO):
   Chodzi mi o lata 2011, 2012 i 2013, te ostatnie lata wtedy, kiedy tyczyły się te zmiany.
   Prezes zarządu KRS Alfred Domagalski:
   W ogóle kongresy spółdzielcze odbywają się raz na cztery lata. W listopadzie ubiegłego roku był ostatni kongres. Natomiast, jeśli chodzi o kwestię dotyczącą zmian w prawie, to takich ekstra kongresów nie było. Było forum półtora, dwa lata temu, w 2011 r.,
   w czerwcu 2011 r. Było to duże forum spółdzielcze organizowane w Sali Kongresowej z udziałem około 3 tys. ludzi. Ono było jakby poświęcone omówieniu tych propozycji jakie były rozpatrywane w Sejmie. Każdy przyjechał na własny koszt. Krajowa Rada Spółdzielcza nie ma na tyle środków, aby pokrywać koszty tych przedsięwzięć. W związku z tym uczestnicy przyjeżdżają na własny koszt. Jeśli chodzi o wpłaty – to był to fundusz promocji, który funkcjonuje nadal. On został
   ustanowiony uchwałą zgromadzenia ogólnego. W tamtym czasie, kiedy zostały wysłane pisma do spółdzielni z apelem o wpłaty, to zebraliśmy, dokładnie nie pamiętam, około 500 tys. zł na ten fundusz. Rozliczenie z wydatków tego funduszu zostało przedłożone dla zgromadzenia ogólnego, które podejmowało tę decyzję o utworzeniu tego funduszu. Z uwagi na klimat jaki został wokół tego funduszu stworzony, nie namawiamy spółdzielni, aby nadal wpłacały. Natomiast chcę powiedzieć, że spółdzielczość także wymaga promowania. Potrzebne są na to środki. Niestety, w budżecie Krajowej Rady za wiele ich wygospodarować nie można. W niektórych państwach europejskich spółdzielnie mają
   możliwość wpłacania od 1% do 3% ze swojej nadwyżki. To jest zwolnione z podatku a więc także i państwo w tym uczestniczy. Nie mamy takie możliwości. Ilu jest prezesów w zgromadzeniu ogólnym Krajowej Rady? Zdecydowana większość.
   Nie wiem. Trzech, czterech, może pięciu na sto, to są te osoby, które nie są prezesami spółdzielni.
   Poseł Lidia Staroń (PO):
   Na ile? Prezes zarządu KRS Alfred Domagalski:
   Na sto osób. Poseł Lidia Staroń (PO): Trzy, cztery osoby? Prezes zarządu KRS Alfred Domagalski:
   No, może pięć. Pani poseł, są dokonywane wybory. Tak to się układa. Ja bardzo mocno akcentuję to, żeby wybierać także działaczy społecznych, ale jak w spółdzielni odbywa się zebranie, to ludzie mówią: a prezes pojedzie, bo on ma czas, prawda? Tak potem się
   dzieje. Jedzie na to zebranie wyborcze. Zostaje wybrany. To wynika z przepisów prawa i z tego demokratycznego charakteru.

  • Petarda

   W pierwszym posiedzeniu KN NPS 23.05.13 r. udział wzięli przedstawiciele “prawdziwych spółdzielców”:Tadeusz Nalewajk podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz ze współpracownikami, Alfred Domagalski prezes zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej wraz ze współpracownikami, Jerzy Różyński prezes zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, Hanna Kowalewska naczelnik wydziału w Departamencie Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów wraz ze współpracownikami.

Dodaj komentarz