AGORA członków polskich SM ( i nie tylko)

Efekt władzy absolutnej zarządu – komornik w SM !!

Komornik ściga mieszkanców – członków MSM “Energetyk” w Przemyślu, za jej  długi!

SM PrzemyślMłodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa “Energetyk” w Przemyślu została powołana w 1987 roku. Obecne zasoby mieszkaniowe, usytuowane na powierzchni 12 769 m2, to 7 budynków mieszkalnych, z czego trzy budynki posiadają mieszkania dwupoziomowe, użytkowe poddasza oraz wbudowane boksy garażowe. Łączna powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych wynosi 13 603 m2, ilość mieszkań – 236.

– Jesteśmy zszokowani, zupełnie nie wiemy, co mamy robić. Komornik przysyła do nas pisma o zajęciu wierzytelności. Tyle, że my żadnych długów nie mamy. Dlaczego mamy płacić za machlojki, których narobił ktoś inny i które zostały już osądzone przez sąd? – dziwią się członkowie Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej “Energetyk” w Przemyślu.                                                                             Kilka lat temu, jeden z poprzednich zarządów Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej Energetyk zbierał pieniądze na mieszkania w bloku, który miał zostać wybudowany na os. Bielskiego. Prawie 40 osób wpłaciło łącznie ok. 1,3 mln złotych. Żaden blok nie powstał, wpłacający zawiadomili prokuraturę. Akt oskarżenia trafił do sądu. Sprawa się zakończyła wyrokami nakazujacymi zwrot przez MSM pokrzywdzonym wpłaconych przez nich pieniedzy, razem z odsetkami. Pomimo tego do tej pory ich nie odzyskali.
38-letni były prezes zarzadu SM Paweł L., oraz dwie byłe członkinie zarządu: -53-letnia Iwona S. i 42-letnia Agnieszka R. – odpowiedzieli też karnie m.in. za doprowadzenie do szkody w majątku spółdzielni w wysokości ponad 640 tys. zł. Prokurator w akcie oskarżenia zaznaczyła, że oskarżeni od początku nie mieli zamiaru wykorzystać tych pieniędzy zgodnie z umowami.

Pienądze poszkodowanym, musi jednak oddać MSM, bo zgodnie z prawem jest to dług MSM, gdyż zarzad działał w jej imieniu.

Teraz komornik ściga członków innych bloków tej spółdzielni. Spółdzielnia ma puste konta, komornik nie ma z czego ściągać należności. Stąd nakazy wysyłane do mieszkańców.

  Właśnie złożyliśmy do sądu wniosek o wstrzymanie egzekucji. To jest także spory problem dla naszej spółdzielni. Bez tych opłat nie będziemy mogli normalnie funkcjonować – mówi Andrzej Skurnóg, obecny prezes zarzadu MSM  “Energetyk”.  MSM “Energetyk” grozi upadłość.

Wojciech Kowalik, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Przemyślu twierdzi, że działa zgodnie z prawem. Przede wszystkim zgodnie z wyrokiem sądowym z 2008 r., zaopatrzonym w klauzulę wykonalności z listopada 2014 r.
– Mieszkańcy nie są obciążani. Nie będą mieli zajętego ani grosza. Występują tutaj jako tzw. trzeciodłużnicy. Proszę się postawić w pozycji osób, które bezskutecznie, od lat starają się odzyskać swoje pieniądze. Co one mają robić? – mówi Kowalik. Sumy są spore. Na jednym z pism jest 64 tys. złotych głównej należności. Do tego 54 tys. odsetek oraz 18 tys. innych płatności. Takich pism może być 36. Mieszkańcy mają otrzymać je w najbliższym czasie. Komornik chce odzyskać pieniądze z opłat eksploatacyjnych, które członkowie spółdzielni wpłacają do spółdzielni. Zaznacza, że nie chodzi o opłaty za media i fundusz remontowy. Z opłaty eksploatacyjnej pokrywane jest utrzymanie działania spółdzielni, ale również np. koszenie trawy, bieżace naprawy, sprzątanie, itp., ale też płace pracownikówMSM, zarzadu i cała otoczka administracyjno-biurowa.

3 Responses to “Efekt władzy absolutnej zarządu – komornik w SM !!

 1. Czarek Meszyński

  “Pieniądze poszkodowanym, musi jednak oddać MSM, bo zgodnie z prawem jest to dług MSM, gdyż zarzad działał w jej imieniu.” i to jest kwintesencja spółdzielni mieszkaniowej – zawinił zarząd a płacić będą członkowie.

  • szelpon

   Właśnie zarząd działa w imieniu osoby prawnej. To co zrobił nowy Zarząd w celu egzekucji kasy od złodziei ? W tej SM zapewne mieszkańcami są osoby bez członkostwa – co w związku z tym może obchodzić ich dług osoby prawnej ?

 2. szelpon

  Jak nie pilnowaliście to musicie zacząć walczyć o swoją kasę. Właśnie tak kończą właściciele nie dbający o swój majątek.

Comments are closed.