AGORA członków polskich SM ( i nie tylko)

KONIEC z “gonieniem króliczka”

12109318_976539009051477_3653572029144496178_nPan Poseł dr Jarosław Sachajko, który w imieniu KLUBU POSELSKIEGO KUKIZ^15, 

“użycza swojej twarzy” w Sejmie

dla naszego projektu nowelizacji Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych, umieścił dziś na swojej “tablicy” na Facebooku znamienny wpis. Oto jego pełna treść:

“W spółdzielniach mieszkaniowych wrze! 

Podobny niepokój nastąpił wśród polityków od lat pozorujących pomoc spółdzielcom.

A wszystko to za sprawą złożonego przeze mnie w imieniu Klubu Kukiz’15 poselskiego projektu ustawy zmieniającego ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Wyraźny podział na dwa obozy: żądających zmian członków spółdzielni oraz broniących obecnego, skostniałego systemu prezesów i wykonujących ich polecenia pracowników był widoczny również podczas zorganizowanej 19 lutego konferencji, której celem było wypracowanie jak najlepszych rozwiązań w zakresie prawa spółdzielczego. Wspomniany cel konferencji nie przyświecał chyba przedstawicielom władz spółdzielni, którzy torpedowali wszystkie pomysły naprawy sytuacji w spółdzielniach mieszkaniowych. Co ciekawe, często padał argument, że proponowane regulacje już istnieją, zatem wszelkie zmiany są niejako fanaberią członków spółdzielni. Nie można w tym miejscu nie sparafrazować słów Ś.P. Kazimierza Górskiegoskoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Dlaczego ruch spółdzielczy, który w wielu państwach na świecie jest jedną z głównych form zrzeszania się obywateli, w Polsce został skrajnie wynaturzony? Dlaczego setki obywateli walczą w sądach ze spółdzielcami o poszanowanie i respektowanie ich praw? Dlaczego celem spółdzielni, zamiast spełniania podstawowego celu jakim jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych obywateli, dążą do gromadzenia ogromnych majątków? 
Projekt ustawy, który został napisany przez i dla spółdzielców dąży do jak najpełniejszego zabezpieczenia praw członków spółdzielni oraz do przywrócenia równości we wzajemnych relacjach.
Jedną z wielu zaproponowanych w projekcie ustawy zmian jest wprowadzenie jawności i swobodnego dostępu członków spółdzielni do jej dokumentów. W ten sposób przywrócona zostaje prawidłowa relacja pomiędzy zarządem, a członkami spółdzielni, którzy odzyskują wpływ na ich własny majątek i funkcjonowanie spółdzielni.
Nowelizacja zakłada również wprowadzenie pełniej transparentności działań organów spółdzielni. Co więcej, każdy członek organu zarządzającego spółdzielnią będzie musiał liczyć się z tym, że jeżeli w konsekwencji swoich działań doprowadzi do wyrządzenia szkody spółdzielni lub jej członkom, poniesie odpowiedzialność swoim osobistym majątkiem. Skłoni to członków rady nadzorczej oraz zarządu do rzetelności oraz dbałości o sprawy spółdzielni, które dotychczas często nie miały miejsca.
Niemniej ważne dla zapewnienia przejrzystości funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych jest odpowiedni wybór członków zarządu oraz rad nadzorczych. Dlatego proponujemy wprowadzenie dwukadencyjności, aby nie doprowadzać do sytuacji swoistego ,,zasiedzenia” w spółdzielni i czynienia z pracy w jej strukturach głównego źródła dochodu. Chcemy zapobiec również sytuacjom, w których w spółdzielniach pracują całe rodziny lub gdy dochodzi do konfliktu interesów, ponieważ jedna osoba pełni funkcję zarówno zarządzającego jak i kontrolującego. Z kwestią tą łączy się problem lustracji spółdzielni, a mianowicie bardzo częstych sytuacji, gdy w jednym miesiącu prezes spółdzielni A prowadzi lustrację spółdzielni B, a w kolejnym miesiącu jest odwrotnie. Sytuacje takie, nawet jeżeli dokonane z pełną starannością rodzą wątpliwości co do bezstronności oraz niezależności przeprowadzanych badań. Dlatego w projekcie ustawy jasno zapisaliśmy, że funkcji lustratora spółdzielni mieszkaniowej nie może pełnić osoba będąca członkiem organów spółdzielni mieszkaniowej, co przywróci ufność w rzetelność przeprowadzanej lustracji.
Zapraszam do obejrzenia nagrania konferencji oraz do udostępniania znajomym.

Screenshot_3http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=61CB7C09EA8C2985C12580C3003E4102#

Proszę również do zapoznania się z projektem ustawy i przesyłanie merytorycznych uwag.

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/druk.xsp?documentId=6F1A6CFB290EFFDDC12580C10035EC61

5 Responses to “KONIEC z “gonieniem króliczka”

 1. Inzynier

  Ciekawostka zaslyszana dzis w… agrobiznesie:
  Mowa byla o nowelizacji ustawy spółdzielniach ktora ma wejsc w zycie w połowie roku(wypowiedz w kontekscie spółdzielni rolniczych, ale z tego co kojarzę to przeciez nowelizacja miala dotyczyc tez spółdzielni mieszkaniowych/ wszystko mialo byc procedowane razem). Czyżby pisiorki chcialby jednak przeforsowac swoj projekt? jak wyglada ta sprawa?

 2. Petarda

  Mój dzisiejszy komentarz pod audycją w Radio Parada, gdzie wyraźne braki u jednej z uczestniczek audycji:

  Iwona Możejko
  24/02/2017 o 12:45
  Twój komentarz oczekuje na moderację.

  Proszę Państwa, prawda jest jedna. Obie Panie, Pani Senator Lidia Staroń i Pani Agnieszka Wojciechowska van Heukelom zapraszane były do procedowania projektu społecznego/obywatelskiego ustawy o zmianie ustawy o sm oraz ustawy – Prawo spółdzielcze. Panie nie mogą wiedzieć o konsultacjach, bo ich z nami nie było. Pierwsza na zaproszenie odpowiedziała, że procedują swój projekt w senacie, druga, że będzie pracowała z Panem Kornelem Morawieckim. Nasz projekt bazowy druk 1268, został napisany przez właścicieli bez jednej literki parlamentarzystów. Ponad 26 lat czekamy na dobre prawo i słyszymy jedynie przed wyborami „obiecanki”, dlatego sprawy wzięliśmy w swoje ręce. O działaniach zorganizowanej grupy przestępczej w SMRP, rozmawiałam z panem Pawłem Kukizem na Kongresie Niepokonani 2012 w Pałacu Kultury i wtedy obiecał, że jak będzie dobry moment to pomoże. Słowa dotrzymał i 22.02.16 r. rozpoczęliśmy procedowanie. Na naszą prośbę grupa posłów Kukiz’15 z naszym Posłem Sprawozdawcą Panem Jarosławem Sachajko, złożyli projekt do laski marszałkowskiej w dn. 20.01.16 r. Każdy ma szansę na uwagi do projektu, stąd 19.02.16 r. spotkanie zainteresowanych w sejmie w Sali Kolumnowej. Do 26.02.17 r. trwają szeroko zakrojone konsultacje, ciągle napływają uwagi z całego kraju. Po ekspertyzach, ocenach, konsultacjach nasz Poseł Sprawozdawca złoży autopoprawki do d. 1268. Wszystko w „rękach” PiS! Mamy nadzieję, że po I czytaniu nasz obywatelski/społeczny projekt będzie miał nadany dalszy bieg. Każdy zainteresowany będzie mógł pracować w komisji nad ostatecznym kształtem ustaw.
  Proszę Państwa d. 1268 jest jedynym złożonym projektem, inne propozycje jeszcze gdzieś krążą. PiS obudzony naszym „budzikiem” ( i bardzo dobrze ) pośpiesznie przygotowuje swój projekt. Moim marzeniem jest żebyśmy mogli podarować w prezencie d. 1268 dla PiS i żeby po 26 latach spółdzielca miał zwrot tego co mu się należy. OBY TOWAR ZA KTÓRY ZAPŁACIŁ STAŁ SIĘ JEGO PEŁNĄ WŁASNOŚCIĄ. … Panu Pawłowi Kukiz i Posłom Kukiz’15 wielkie dzięki za wysłuchanie naszej prośby. Podziękujemy posłom przy urnach wyborczych za niecałe trzy lata.
  http://temidacontrasm.info/spoleczny-projekt-ustawy/

  http://temidacontrasm.info/konferencja-19-go/

  http://temidacontrasm.info/jestem-zbudowana/

  http://temidacontrasm.info/kogo-zawiodla-motywacja/

  http://osiedlezaciszewaw.pl/?p=3458

  • Endriu

   Pod tym linkiem naiwne, delikatnie kosmetyczne hasełka. Znawcy od siedmiu boleści.
   MacEloe wskazał na kolejnych gadaczy albo laików, albo wystawionych przez INTERESowne lobby.

Dodaj komentarz