AGORA członków polskich SM ( i nie tylko)

KRAINA KRĘTACZY

W ostatnich dniach, każdy tytuł prasowy woła: „AMBER GOLD”. I słusznie, bo kradzież, (nazwijmy wreszcie sprawę po imieniu) należy napiętnować i ukarać. Czy jednak rzeczywiście, ci, którzy o tym tak głośno krzyczą, zawsze tak postępują? W aferze, znanej ogólnie, jako „Amber Gold”, ok.1700 osób straciło, a przynajmniej domaga się zwrotu niecałe 112mln złotych. Jak w takim razie nazwać sprawę, gdzie 3, 5 mln osób zostało „skrojonych”(„wydudkanych”, „zrobionych na szaro”,… – i inne synonimy słowa:” okradzionych”) na łączną kwotę ponad 500 MILIARDÓW złotych?!!  Budżet Polski na rok 2012, to po stronie przychodów 294 mld, a po stronie wydatków, to 329mld. Jaki ”przekręt” może, więc ponad półtora raza przekraczać roczny dochód takiego, nie małego w końcu, państwa, jakim jest Polska? Wydaje się to niemożliwe, a jednak. Nie na darmo tytuł tego wpisu, jest taki a nie inny. Policzmy:

Jest nas spółdzielców w Polsce około 3,5miliona. Każdy z nas ma mieszkanie, o średnim metrażu 55m2. Średnio za ten m2 zapłaciliśmy spółdzielni 2600zł.

A więc : 3,5mln x 55m2 x 2,6tys.zł/m2 = 500,5 MILIARDÓW ZŁOTYCH POLSKICH

Tyle zapłaciliśmy spółdzielniom, kupując od nich towar, jakim jest mieszkanie.

A w efekcie, właścicielem tych mieszkań, dalej jest spółdzielnia. Zapłaciliśmy za towar, a jego właścicielem jest pośrednik, który nam to mieszkanie udostępnił. No, nie do końca. Przecież SM przyznała nam prawo „do powietrza” w tych mieszkaniach, czyli „ograniczone prawo rzeczowe”, nazywane czy to lokatorskim, czy własnościowym prawem do lokalu. Łaskawe paniska – no nie?!! „Kudy” tam Marcinowi P. do takiego ”interesu”. Jak iluzoryczne są te prawa, o których piszę wyżej, najlepiej wiedzą Ci, którzy te prawa, po „zadarciu” z prezesem, stracili i nierzadko wcale stracili także z nimi mieszkanie. MIESZKANIE, ZA, KTÓRE ZAPŁACILI. I wcale nie są to jakieś incydentalne, wyjątkowe przypadki. Jakoś o tej aferze w mediach, szczególnie ogólnopolskich, z GW na czele, nie jest zbyt głośno.

Konstytucja RP:

Art. 2.

Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym,

urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej…..

Art. 20.

Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej,

własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów

społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej….

Art.21..

2. Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na

cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem.”

Gdzie tu pisze o „własności grupowej, kolektywnej”?!!

Gdzie prawo handlowe, Kodeks Cywilny, no i  DEKALOG?!!

Mało tego! Ci, którzy domagają się, aby towar, za który zapłacili został ich własnością, są bez pardonu atakowani w mediach i obdarzani różnego rodzaju obraźliwymi epitetami. Pojawiają się różnego  rodzaju „Mesjasze” i „Białogłowy”, Millery, Domagalskie, Janickie,… (można tak wymieniać bez końca), grzmiący tubalnym i donośnym medialnie głosem, jaki to wredny atak na „zasłużoną spółdzielczość”, przypuścili jej „likwidatorzy”. Nie ma znaczenia, że ks.Marcinkiewicz przewraca się w grobie, gdy patrzy na tych „ obrońców”  takiej „spółdzielczości”. Dla nich nie ma znaczenia, że to, czego bronią, z spółdzielczością, poza nazwą, nie ma nic wspólnego. Ale, tak naprawdę, nie ma się czemu dziwić, skoro my sami, w olbrzymiej większości, milczymy, licząc na to, że ktoś te sprawy za nas unormalni, zeuropeizuje. Może jednak była by pora, w XXI wieku, 23 lata po obaleniu „komuny”, obudzić się i wrzasnąć ( nie krzyknąć, tylko właśnie wrzasnąć):

BASTA!!!!!!!

Wrzasnąć tak głośno, aby zadrżały szyby w kuluarach i kawiarniach  Wiejskiej, Krakowskim Przedmieściu, w KRS-ie, a przede wszystkim w gabinetach prezesów, tak, aby pospadali z stołków do których się przyspawali.

4 Responses to “KRAINA KRĘTACZY

 1. Jaroty

  Zobacz artykuł w “NIE” “Bezrobotna podglądaczka” co słychać w SM “Pojezierze” u kolegi prezesów: Okulicza i Przedwojskiego.Niedawno zorganizowali artykuł o dłużnikach nie płacących czynszów.Dług 40 mln.zł w trzech największych olsztyńskich spółdzielniach.

  Zobacz więcej: http://olsztyn.wm.pl/98051,Czuja-sie-oszukiwani-przez-spoldzielnie-Walcza-o-swoje-prawa.html#ixzz24mt0hVZ9

 2. I

  Bierzmy sprawy w swoje ręce.Trzeba zorganizować manifestację na Kongres (listopad), bo prezesi nas uprzedzą.Za pieniądze,które zebrał Domagalski (KRS)od wszystkich prezesów w kraju, zorganizują”prawdziwych spółdzielców”(pracowników SM i rodziny).A jest to parę milionów złotych.Piszmy o pomysłach jak się skrzyknąć!

 3. TEMIDA

  Chciałabym widzieć tego oskarżyciela,który byłby w stanie objąć swoją wyobraźnią rozmiar takiej szkody, bo jak wynika z naszych bogatych doświadczeń, w szacowaniu spółdzielczych strat prokuratorskie kalkulatory nieustannie wskazują zero.

  • Zuza

   Bo te kalkulatory to na pewno im psują nasze prezesy.

Comments are closed.