AGORA członków polskich SM ( i nie tylko)

Lepiej już było…

Smoliński K.

i nic nie zapowiada żeby do nas wróciło

bo perspektywa gigantycznych profitów skrzących się  pod stołem chorego organizmu spółdzielczości mieszkaniowej  przysłania decydentom wagę racji stanu  jaką jest interes obywateli tego kraju.

Wczoraj odbyło się w sejmie drugie czytanie rządowego projektu zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp?rok=2017&type=posiedzenie#496E04285F514C64C125804300333291

Kluby Poselskie wniosły do projektu propozycje poprawek w związku z czym Wysoka Izba odesłała go do Komisji Infrastruktury celem rozważenia zgłoszonych propozycji. Niektóre z poprawek jak te zgłoszone w imieniu Klubu Poselskiego NOWOCZESNA przez posła Mirosława Suchonia, który swego czasu był członkiem rady nadzorczej SM KARPACKA w Bielsku, nie miały nic wspólnego z właściwie pojętym   interesem  zwykłych członków spółdzielni mieszkaniowych, którzy je utrzymują.

Bez tytułu

Wystąpienie Pana  Posła :

Poseł Mirosław Suchoń

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisja Infrastruktury odrzuciła wszystkie poprawki i te dobre i te złe. Jutro pewnie projekt trafi na posiedzenie sejmu  i zostanie przez Wysoka Izbę uchwalony. Uczestniczący w posiedzeniu Kolega stracił cierpliwość i wyartykułował członkom Komisji co sądzi o ich dobrej woli:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=B96E1CB4B42E2905C1258155002C5A30#

Rozumiemy, że tanie mieszkania są potrzebne polskim rodzinom  ale zgadzamy się ze stanowiskiem uczestniczącej w posiedzeniu Koleżanki Renaty Zybertowicz,

Renata Zybertowicz

że teraźniejszym spółdzielniom nie można powierzyć ogromnych środków publicznych na inwestycje mieszkaniowe, bo nie działa w nich żadna kontrola. Nie spełniają swojej roli skorumpowane rady nadzorcze ani groteskowa lustracja, w której prezes lustruje prezesa. Nie dysponuje skutecznymi narzędziami Minister Infrastruktury i nie sprawdzają się pobłażliwe wobec zarządów spółdzielni organy państwa powołane do ścigania przestępstw i wymiaru sprawiedliwości.

W takiej sytuacji przekazywanie do dyspozycji spółdzielni mieszkaniowych potężnych środków  publicznych jest wyrazem niefrasobliwości władzy.

Spółdzielczość  mieszkaniowa wymaga zmian systemowych w celu poprawy  standardów jej zarządzania a przez to rzetelności w działaniu  i wiarygodności. Nie zapewniają tej poprawy proponowane przez rządowy projekt rozwiązania polegające na pozornym zwiększeniu kontrolnych uprawnień Ministra Infrastruktury oraz na wyłączeniu  z grona lustratorów osób pełniących funkcje w administracji spółdzielni, bo kto wyegzekwuje od naczelnych organów spółdzielczych wykonanie tego przepisu. Przecież nad naszą wierchuszką nie ma już żadnego organu nadrzędnego a autorzy projektu „zapomnieli” udostępnić zwykłym członkom spółdzielni  możliwość kontroli rejestru lustratorów przez wprowadzenie zasady jego jawności.

Proponujemy też  Panie Ministrze żeby Pan zrezygnował z praktyki  robienia  wody z mózgu kolegom z ław sejmowych twierdzeniem, że spółdzielnie mieszkaniowe w realizacji programu Mieszkanie + nie będą dofinansowywane ze środków publicznych bo mieszkania budowane będą  z kredytów, które spółdzielnie muszą zwrócić. Przecież zamierzacie budować mieszkania z lokatorskim prawem do lokalu. Takie lokale są niezbywalne i nie można ich pozostawić spadkobiercom. Ta ułomność lokatorskiego tytułu do lokalu jest wynikiem faktu, że członek spółdzielni nie pokrywa całości kosztów jego budowy, tylko pokrywa część tych kosztów. Część kredytu udzielonego spółdzielni jest zwykle umarzana, co oznacza, że  koszt budowy mieszkania lokatorskiego  zostaje dofinansowany środkami publicznymi.

20 Responses to “Lepiej już było…

 1. TEMIDA

  We wczorajszym głosowaniu sejm przyjął rządowy projekt zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych zmodernizowany poprawkami senator Lidii Staroń. I muszę powiedzieć, że są to naprawdę korzystne dla spółdzielców zmiany.

  Jeśli chodzi o podsumowanie sprawy, to w naszej ocenie, wspólny wysiłek kilkunastu spółdzielczych stowarzyszeń, które przez ostatnie kilka miesięcy połączyły swoje siły w proteście przeciwko pierwotnej wersji projektu pukając do wszystkich istotnych dla sprawy drzwi oraz refleks Pani Senator – przyniosły świetny sukces w zakresie legislacyjnym wytyczonym przez projekt rządowy. O szczegółach w najbliższej publikacji.

 2. Emma102

  Ciekawe jaki jest skład osobowy Komisji Infrastruktury – podczas głosowania poprawek ?
  Rozpatrzenie uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze – kontynuacja (druk nr 1766).
  http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=8F6D4F98E21271BCC125816300268EF6#

 3. Emma102

  Na otarcie łez chyba tylko takie senackie posunięcie … bo z pewnością nie dla oczekiwanych od dawna całościowych i konstruktywnych zmian zapisów ustawy o sm. https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/spoldzielnie-mieszkaniowe-ustawa-prawo,47,0,2346543.html

  • TEMIDA

   Na otarcie łez (zmiany systemowe leżą w zamrażarce), ale jeśli przejdzie przez sejm to będzie to w miarę udany wysiłek zablokowania skandalicznych zmian jakie proponował rządowy projekt. Na razie stoimy bo kolejna próba reformy sądownictwa ponownie sparaliżowała prace sejmu. Bez resocjalizacji nieprzychylnego spółdzielcom systemu ochrony prawa dobre zmiany przepisów są nam niepotrzebne bo i tak ich nie obronimy w postępowaniach sądowych.

   • Kija

    Z Sądu Najwyższego bez wahania należy wyprosić „autorytety”, którym 10 tyś. nie wystarcza na miesięczne potrzeby życiowe. Dla „fachowców” tej klasy źródłem prestiżu zastępującego nieuzupełniane ubytki w ilorazie inteligencji jest damska torebka za 40 tyś. zł. Takim funkcjonariuszom wymiaru oficjalne pobory nigdy nie wystarczą na zaspokojenie dyktowanych próżnością potrzeb życiowych, więc bez skrupułów będą handlowali prawem, żeby uzupełnić swoje dochody.

 4. Inzynier

  http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1057105,senat-komisja-bez-poprawek-do-noweli-ustawy-o-spoldzielniach-mieszkaniowych.html

  Jak to pieknie jest opisane. Ręce same składają się do oklaskow.
  Czyli za dwa tygodnie ten gniot wchodzi w zycie?
  Najbardziej interesuja mnie kwestie uciekajacych do wspolnot. Czy ktos z was moze mi powiedzieć czy dobrze zrozumiałem? :
  1. W ciągu 12miesięcy od zalozenia wspolnoty SM przekazuje srodki zgromadzone na F.Remontowym ale tylko wlascicielom(czyli odrębna własność),natomiast posiadacze Spółdzielczego wlasnosciowego nadal maja te pieniążki u prezesa na koncie? Zwrot nastepuje na konta właścicieli a nie na konto wspolnoty?

  2.partycypowanie wspolnoty w kosztach utrzymania części wspolnych na osiedlu? Czyli WM bedzie sie dorzucac do wszystkich remontow wokół swojej dzialki? Czy tylko w przypadkach gdy jak np. Ja mam prawo przejscia i przejazdu przez dzialke sasiednia do drogi publicznej(zapisane notarialnie w ksiegach wieczystych)
  Poza tym jak rozumiec koszty utrzymania? I jaki procentowo taka wspolnota ma miec wklad… bo można sie obawiać kilkuset procent ;D

 5. Inzynier

  Poprawki poodrzucane wiec rozumiem ze zostalo jeszcze tylko ostatnie glosowanko w sejmie… czy juz wiadomo kiedy?

  • TEMIDA

   Ostanie (trzecie) głosowanie już się odbyło 7 lipca. Link do tego głosowania poniżej.

   Dzisiaj o godz. 12:00 nad tym co przegłosował sejm, pochyli się senat. Na posiedzenie jadą nasi ludzie w nadziei, że może senatorowie pojmą co się do nich mówi. Jeśli senat wprowadzi poprawki, projekt wróci do sejmu. Wtedy odbędzie się kolejne głosowanie : posłowie przyjmą lub odrzuca senatorskie poprawki.

   • Inzynier

    Dzięki za info… trzeba mieć nadzieje.

   • Moro

    To jest złudna nadzieja. Maszynka do głosowania ruszyła i nic jej nie zatrzyma. Najbardziej wyraźnym dowodem jest to, że tak na zapalenie płuc i po cichu się wokół tego projektu kręcą. Poza tym tego gniota nie da się poprawić. Należy go wywalić do kosza i napisać od nowa.

   • Inzynier

    No to trudno poczekamy… dwa lata 😉

 6. TEMIDA

  Jak głosowali:
  http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=8&NrPosiedzenia=45&NrGlosowania=68

  Brawo KP Kukiz’15!
  Ta zmiana jest niestety bardzo ułomna. Nie bardzo rozumiem po co ta inicjatywa. Przecież spółdzielcze lokatorskie można budować w oparciu o aktualne prawo, a wykonanie wyroków Trybunału zostało kompletnie spaprane.

  Ps. Klikając na cyferki możecie przejrzeć listy głosowania imiennego.

  • Kija

   Ta zmiana ma wyraźnie nakreślony plan. Pod płaszczykiem dostosowania prawa do wyroków Trybunału schowany został strategiczny cel. Chodzi o zablokowanie ewolucji ustrojowej spółdzielni mieszkaniowych, które z podmiotów zarządzających majątkiem wspólnym powoli przekształcają się w podmioty zarządzające majątkiem odrębnym spółdzielców. Wg statystyk GUS mieszkań stanowiących odrębną własność członków spółdzielni jest już więcej (2,4 mln) od mieszkań ze statusem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (2,2 mln). A mieszkania lokatorskie stanowią niewielki margines.

   Projekt rządowy przewiduje więc budowę wyłącznie mieszkań lokatorskich i blokuje możliwość przekształcania ich w odrębną własność. Blokuje też możliwość powstawania z mocy prawa wspólnot mieszkaniowych po przekształceniu w odrębną własność wszystkich lokali w budynku. Wszystko to po to żeby zachować kołchozowy ustrój spółdzielni mieszkaniowych bo w mętnej wodzie łatwiej się łowi ryby.

   I w ten sposób poległa sztandarowa teza programowa PiS-u : działamy w słusznym interesie obywateli.

 7. szelpon

  Dzisiaj zdjęli z porządku obrad projekt ustawy prawo wodne. Tłumaczenie Pani Premier: Ponieważ są wątpliwości, a my zobowiązaliśmy się, że będziemy słuchać ludzi i będziemy starali się wprowadzać w dialogu te przepisy, których ludzie oczekują, w związku z tym dzisiaj nie będziemy pracować nad tym projektem – mówiła premier. To czy ona słucha ludzi wybiórczo czy może innym kluczem ? link do art. z wypowiedzią http://wiadomosci.onet.pl/kraj/projekt-ustawy-prawo-wodne-zdjety-z-piatkowych-obrad-sejmu/0zc0k6z

 8. slusarz

  O czym ten Suchoń mówi? Jaka utrata płynności finansowej spółdzielni? Niewykorzystane środki funduszu remontowego powinny leżeć na koncie spółdzielczego budynku. Problem w tym, że ich tam nie ma. Jeśli poseł był członkiem rady nadzorczej w spółdzielni, to dobrze o tym wie.

  No i zaklepali. To właśnie takie profity jak parujące środki funduszu remontowego udostępniła sobie dzisiaj elita trzymająca ster władzy. Posłowie PiS-u są biedniejsi od tych z Platformy więc pora na wyrównanie standardów.

 9. Emma102

  To przygnębiające, kiedy bezpośrednio widzimy osoby wydające najgorszy wyrok na olbrzymią grupę zwykłych ( bardziej lub mniej świadomych) spółdzielców. I to w sprawach najwyższej wagi. Znudzone twarze, wyluzowane wręcz wyuzdane pozy … Głosują tak jak im kazano, nie biorąc żadnej odpowiedzialności za skutki ich ukierunkowanych lub wręcz bezmyślnych działań. Czy oni wiedzą jak bardzo krzywdzą bezbronnych ludzi ? Czy w ogóle mają jakieś ludzkie sumienie ? Czy jest coś w stanie ( oprócz pieniędzy) zmienić ich tok myślenia i postępowania ? Bezradnie pytam, w jakim kraju i społeczeństwie obecnie żyjemy ? !!!

 10. szelpon

  Minister nie musi swoim kolegom robić wody z mózgu bo oni w miejscu na mózg mają wodę. Kolega , który stracił cierpliwość w sposób jasny i konkretny ocenił ich działania na nic więcej nie zasłużyli. Zmienią swój stosunek przed wyborami nie ma co się łudzić , że zaczną procedować ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych przed II kw. 2018r. Zainfekowane organy należy amputować zamiast wydawać publiczną kasę na leczenie czegoś nieuleczalnego. Jeszcze raz gratulacje dla kolegi, który wygarnął publicznie to o czym dyskutujemy wspólnie.

Dodaj komentarz